Web sitemiz genelinde toplam 11 konuya 3 yorum yazıldı.

Allah ve İzafiyet Teorisi

Allah ve İzafiyet Teorisi

İzafiyet teorisi denen teoride, zaman; yer çekimi ve hız gibi unsurlardan etkilenmektedir. Bunu örnek vererek açıklayacak olursam ne kadar hızlı giderseniz o kadar zamanı kısaltabilirsiniz. Bir başka örnek verecek olursam kütlesi daha büyük olan bir yerin, bizim gezegenimizden daha büyük olan bir gezegenin üzerinde olursanız zaman kavramı kütleye ve hıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Anlatmak istediğim esas konu bizim yıllar boyunca zamanı akıp giden bir kavram gibi algılayıp zamanın etki ettiği dünyamızın, hatta uzayın ve bizlerin bu kavramdan etkilenmediği hissinde olmamızdır. Daha basit anlatacak olursam mesela dünyamıza bir saat koyduğumuzda veya bir başka gezegende bir saat olduğunda, ahirette hatta Allah katında bir saat olduğunda ve biz bunların hepsini aynı anda çalıştırdığımızda hepsinde zamanın aynı şekilde işleyecek olduğunu zannediyorduk. Bu durum da bizim Tanrı ile ilgili bir çok düşüncemizin de yanlış olmasına neden oluyordu. Aslına bakarsanız Allah, göndermiş olduğu Kuranda zaman dediğimiz kavramın birçok yerde farklı algılandığını ayetleriyle söylemektedir. Mesela meleklerle ruhun 50 Bin yılda Ona yükseleceğini bir başka ayette ise bin yıl süren bir günden bahsediyor. Burada 24 Saatlik bir dönemin olmayacağı; bin yıllık bir günden veya elli bin yıllık bir dönemden bahsederken farklı dönemlerden bahsederek izafiyetle ilgili bir işaret olduğunu da düşünebiliriz.

Buraya kadarki kısmı anladığımızda Allah katında zaman kavramının nasıl işleyebileceği hakkında cevap bulmamız kolaylaşıyor. Eğer ki zaman kavramı bir çok gezegenden farklı işliyorsa bu kavramın Allah’ı bağlamayacağını anlamış oluyoruz. Aslına bakarsanız birçoğumuz yanlış olarak Allah’ı kendi zaman dilimimize koymaya çalışıyoruz hal böyle olunca bir çok sorunun da cevabını yanlış vermiş oluyor, zamanın Tanrıyı bağlıyormuş gibi düşüncesine kapılıyoruz. Mesela inançsız insanların veya meraklı birçok insanımızın bir düşüncesi var:

Eğer Allah gezegenimizi 13,7 Milyar yıl önce oluşturduysa niye insanı yaratmak için milyarlarca yıl bekledi?

Bu sorunun cevabını Allah’ı kendi algıladığımız zaman kavramı ile bağladığımız için net olarak veremiyorduk fakat yukarıda bahsettiğimiz izafiyet teorisi ve ona verdiğimiz örneklerle Allah katında zamanın algımızdan çok farklı işlediğini anlayabiliyoruz. Eğer bunu anlamasaydık Allah’ın gezegenimizi yaratırken bizim zaman kavramımızla milyarlarca yıl beklemiş olduğunu düşünecektik fakat şimdi biliyoruz ki beklide bambaşka bir boyutta 13,7 Milyar yıl birkaç saniye belki saniyenin de çok çok altında önemsiz bir kavrama dönüşebilir. Kabirlerden örnek verecek olursa düşünsenize ilk insan ile son insanın kıyameti bekleyip yeniden yaratılması arasında geçen yüzlerce bin yıllık bir süreç olacak. Eğer kabirde zaman kavramı bizim şuanda anladığımız zaman dilimi olsaydı ilk yaratılan insanlar niye bu kadar beklemek zorunda olacaklardı ki? Fakat şimdi kabirde de zaman diliminin izafiyet teorisi ile çok kısa algılanabileceğini anlıyoruz.

Sadece zaman da değil, uzayın kendisi de izafidir. En başta dediğimiz gibi sadece hızlı gittiğimizde zaman değişmiyor, mesafeler de kısalıyor. Bu kısalma, ne kadar hızlı gidersek o kadar erken varacağımız anlamında değil bizzat mesafenin kendisi de kısalıyor. Hal böyle olunca bir sorunun da cevabını vermiş oluyoruz

Allah kocaman bir uzay yaratmışken cücük kadar bir dünya ile niye bu kadar ilgileniyor?

Yukarıda mesafelerin de izafi olduğunu gördüğümüzde birçok şeyin de izafi olduğunu anlıyor ve bir şeyin öneminin boyut olarak ne kadar büyük olduğu ile ilgili olmadığını görüyoruz.

"Bilmek, anlamak, öğrenmek, öğretmek, en değerli şeydir. Sizi yaratan rabbinizin adıyla okuyun çünkü o sizi bir kan pıhtısından yarattı."Sosyal Medyada Paylaş:


Yorum YapOkumayanın... Okumayanın... Okumayanın... Okumayanın...

Okumayanın...

Okumayanın...