Web sitemiz genelinde toplam 11 konuya 3 yorum yazıldı.

Haritalara Ne Kadar Güvenebiliriz?

Haritalara Ne Kadar Güvenebiliriz?

Küreler, küre olan dünyayı haritalamamız için en iyi şekillerdir. Fakat bir çantaya koyulamaz ebatlarından dolayı ve tek seferde bütün ülkeleri görememizden dolayı dünya iki boyutlu haritalar olarak gösterilir fakat bunların hepsi yanlıştır.

Yuvarlak dünya iki boyutlu haritalara çizildiği zaman yanlış oranlarla bükülür. Dünyada bulunan hiçbir harita tamamen doğruyu göstermez. Herkesin ofislerde ve okullarda gördüğü ismi merkator projeksiyon olan haritalar çok yanlıştır çünkü bu haritalarda Alaska ve brezilya denk gözükmektedir fakat gerçekte brezilya Alaska’nın beş katı kadar büyüktür. Gronland Afrika kadar büyük gözükse de Afrika on dört kat daha büyüktür. Afrika devasa olup; ABD, Çin, Batı Avrupa, Hindistan, Arjantin, tüm İskandinav ülkeleri ve İngiltere rahatlıkla Afrika'nın içine sığabilir çünkü Kutuplara yakın alanlar Ekvatora yakın alanların minimalize olduğu kadar maksimize olmuştur. Rusya, dünyanın tepesinde çok büyük gözükse de Afrika'nın üzerine getirildiğinde haritaların bize gösterdiğinden çok daha küçük olduğu anlaşılmaktadır.

Belçika'nın işkencelerle sömürdüğü Demokratik Kongo Cumhuriyeti haritada çok büyük gözükse de aslında Belçika’dan çok daha büyüktür. Hindistan'ı tutup Avrupa'ya getirince Avrupa'nın da aslında çok küçük bir kıta olduğunu görmekteyiz. 

Büyük Türkiye; Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın toplamı ya da neredeyse tüm İskandinav ülkelerinin toplamı kadardır. ABD ise Türkiye'ye göre ise büyüktür. ABD'de ki Teksas eyaleti, Avrupa'ya getirilirse sadece Teksas'ın İspanya ve Portekiz'in toplamından ya da Fransa’dan daha büyük olduğunu görürüz ve Teksas ABD'deki 50 Eyaletinden biridir. 

Dünya'nın arkasına saklanmış Antartika'nın ise gerçek boyutunu çoğu insan yanlış anlamaktadır. Kiev'den Uganda’ya kadar ABD'nin en güney sınırına Kanadanın en kuzeyindeki adalarına kadar uzanır ve Avustralya'dan daha büyüktür. 

Eve giderken kullandığınız telefonunuzdaki navigasyonda Merkatör projeksiyonunu kullanır. Dünya üzerinde alınmış en kısa mesafe bile dünyayı çevreleyen dairenin bir kısmı olduğu için yani aslında tamamen düz olmadığı için mesafe arttıkça dünyanın yuvarlak olması nedeniyle bu düzlemlerde hatalar gözükür. Bu yüzden Google Maps kıtalar arasında düz, uzak mesafede bir çizgi çizseydi bizi en kısa yoldan değil; aslında eğimi dolaştırarak daha uzun yoldan götürürdü.

Başka bir konu ise neden Kuzey'i hep yukarı gitmekle bağdaştırırız?

Çünkü yukarıyı daha iyi ile bağdaştırdığımız için ve ilk harita çizicilerin Kuzey Yarım küreden olmasından dolayıdır. Güney yarım kürede yaşayan insanlar dünya haritasını bize göre baş aşağı algılıyorlar. 

Dünyadaki kara parçaları aslında birleşiktir ve Afrika'da başlayan ilk insanın ve insanlığın Asya, Okyanusya ve Amerika kıtaları gibi dünyanın diğer bölgelerine hangi güzergahtan yayıldığını anlıyoruz. İnsanlık olarak en ilkel şartlarda nasıl dünyanın en uç noktalarına yayıldığımızı görmek ve asırlar boyunca ayrı coğrafyalarda yaşamamızla; birbirimize bu kadar yabancılaştığımızı anlıyoruz. Bu güne kadar dünyaya olan iki boyutlu bakış açımızla ise ne kadar limitli ve ne kadar gerçekten uzak olduğunu fark ediyoruz.

Hiçbir kürenin tamamen doğru olan iki boyutlu haritası olamaz. Bu sebeple hiçbir haritaya güvenileyeceğini unutmamamız gerekiyor.Sosyal Medyada Paylaş:


Yorum YapOkumayanın... Okumayanın... Okumayanın... Okumayanın...

Okumayanın...

Okumayanın...