Web sitemiz genelinde toplam 11 konuya 3 yorum yazıldı.

TUDOR İŞİ GEGENPRESSİNG

TUDOR İŞİ GEGENPRESSİNG

İyi futbol iyi futbolcularla oynanır....
Galatasaray geçen sezon Tudor'u göreve getirdiği zaman genç teknik adam türlü çeşitli maceralara girdi. Üçlü savunma, oyunculara ekstra yüklemeler gibi birtakım denemeler takıma birşey kazandırmadı ve başarısız sonuçlar Tudor hakkında soru işaretleri oluşturdu. 

Galatasaray yönetimi sezon sonu oturdu ve sorun kadroda diyerek büyük bir temizlik operasyonuna girdi. Hatta bu temizlik sırasında Galatasaray yönetiminin Sneijder'i de süpürmesi basın ve taraftarda büyük tepkilere yol açtı. Bir kumar oynadı Galatasaray. Bruma ve Sneijderi gönderdi. Buna ek olarak büyük bir bütçe ile oldukça fazla oyuncu transfer etti. Tudor kafasında bir oyun planı belirledi ve buna uygun isimler listenin başına alındı gibi duruyor. Peki neydi bu plan? Liverpool teknik direktörü Klopp'un üzerine kafa patlattığı gegenpressingin uygulayıcısı olmaya çalışıyor Tudor sanırım. Yani benim sahaya bakınca gördüğüm bu. Dilim döndüğü kadar anlatayım. Sistemin ana esprisi düzensiz pres. Rakibin topla buluşan oyuncusu üzerine ikili hatta üçlü ani pres yaparak rakibi top kaybına zorlamak...
Ama bu kadarı yeterli değil. Topu kazanınca süratle savunmadan hücuma geçip rakip savunmayı düzensiz yakalamak. Bunun için güçlü bir fiziki güce ve dayanıklılığa ihtiyaç var. Bununla beraber topu kazandıktan sonraki oyun geçişini yapmak için de oyun zekasına...
Galatasaray şu ana kadar oldukça güçlü göründü ve kendine bir standart oluşturdu. Geride kalan maçlarda yukarıda bahsettiğim oyunu iyi derecede uyguladı ve sonuca gitti. Ancak gegenpressingin zaafları da var. Öndeki şok presi pasla kırıp oyunu açabilen takımlar Galatasaray'a sorun çıkarabilir. 
Bunun dışında Galatasaray oldukça fazla ve kolay gol yiyor. Başakşehir Beşiktaş ve Trabzonspor gibi teknik seviyesi yüksek takımlar karşısında Galatasaray neler yapacak merak ediyorum. Ancak şu bir gerçek ki Galatasarayı izlemek futbola aşık bir adam olarak bana zevk veriyor. En azından bir plan, bir mücadele ve pozitif bir enerji görüyoruz sahada. 

Bitirmeden önce Gomis'e ayrı bir parantez : Hem oynayan hem oynatan çok sempatik bir forveti var Galatasaray'ın. Onu ligimize getirenlere TeşekkürlerSosyal Medyada Paylaş:


Yorum YapOkumayanın... Okumayanın... Okumayanın... Okumayanın...

Okumayanın...

Okumayanın...