Web sitemiz genelinde toplam 11 konuya 3 yorum yazıldı.

Tüm İçecekleri Terk Edip Sadece Su İçersek Vücudumuzda Neler Olur?

Tüm İçecekleri Terk Edip Sadece Su İçersek Vücudumuzda Neler Olur?

Asitli ve yapay içeceklerin düzensiz tüketilmesi obezliğe, kalp rahatsızlığına, mide hastalıklarına, cilt hastalıklarına ve çürüklere yol açtığını hepimiz biliriz ama yinede bunları tüketmekten vazgeçmeyiz.

Peki kahve, çay, kola ve tüm sıvıları hayatımızdan çıkartıp bir daha içmesek, bunlar yerine sadece su tüketirsek vücudumuzda ne gibi değişiklikler olurdu?

Popüler araştırmacı yazar Chris Bailey sadece su içtiği bir aylık bir deney yapmış, sonuçları şaşırtıcı olduğu kadar umutlandırıcı olmuştur. Fazla kilolarınız varsa herhangi bir diyet uygulamadan vücudunuz hızla kilo vermeye başlar.

Tüm içtiklerinizi 9 gün için suyla değiştirirseniz her gün 8 km koşmanıza denk olan kalori miktarından kurtulursunuz. Bu diyet ya da egzersiz yapmak gibi ayrıca bir efor yapmak gibi ideal kilonuzda kalabileceğiniz en kolay yöntem. Metabolizmanız hızlanın ve gün içerisinde enerji seviyeniz ve dinçliğinizde artmış olur. Ortalama bir bireyin her gün su içme miktarı 2lt civarındayken sabah evden çıkmadan evvel içilen yarım litre su gün içindeki metabolizma hızınızı ortalama %24 oranında artırmaktadır. Böylece beyniniz de her zaman olduğundan daha iyi çalışır ve su beyninizin yakıtıdır. İnsan beyninin %80'inin sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Gün içindeki konsantrasyonunuzu artırıp daha verimli düşünebilmenizi eski halinize kıyasla çok daha kıyasla çok daha enerjik kalmanızı sağlayacaktır ve su vücudunuzun ihtiyacınıza göre iştahınızı bastırıp fazla yemek yemenizi de önler. Bazen insan vücudu susuzluğu açlıkla karıştırır. Eğer birden bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsanız bu vücudunuzun yemeklerin içindeki sıvıyı tüketmesini istemesinden dolayı olabilir. Acıktığınızda su içmeyi deneyin. Gerçekten bir şeyler yeme ihtiyacınız yoksa su içtikten sonra doygun hissedeceksiniz.

Su, hücrelere oksijen taşır ve vücut ısısını düzene sokar. Yüksek tansiyon, boşaltım hastalıkları ve bağırsak kanseri gibi birçok hastalığın riskini azalttığı gibi kalbiniz daha iyi çalışır. Günlük içilen fazladan 5 bardak su kalp krizi riskini %41 Oranında düşürmektedir. Chelsea Marshall 30 gün boyunca günde 3 litre su içerek 90 litre suyun vücudunda nasıl bir değişiklik yaratacağını her hafta kendi fotoğrafını çekerek gözlemlediğinde ilk haftada ten renginde bariz bir şekilde açılma olduğunu görmüş, üçüncü haftada yanaklarının daha farklı görüldüğünü söyledi. Bir ayın sonunda ise suyun iç organlarına gayet iyi geldiğini ve daha sağlıklı hissettiğini söylese de güzelliğine herhangi bir büyüleyici etkisi olmadığını belirterek deneyi yapmak isteyenlere saatte iki kez tuvaletlerini yapmaya hazır olmalarını, güzelleşmeyi beklememelerini ve suyun güzelleştirici etkisi olduğunu söyleyenlere inanmamalarını söyledi. Yine de fazla su tüketimi vücuttaki toksit maddeleri daha hızlı atacağından tendeki siyah noktaları ve gözaltı morluklarını azaltabilir ve cildi nemlendirip yumuşatarak cilt güzelliğinizdeki değişikliği 90 Günden daha uzun vaade de fark edilebilir hale getirebilir.

Peki hayatımız boyunca hiç su içmezsek vücudumuza ne olur?

Vücudumuzun %65'ini oluşturan su genel bir çözücü olduğundan gıdaların ve hormonların vücut içinde taşınmasını sağlar, eklemlerimize tampon görevi görür ve hatta gözümüze sıvısını o verir. Vücudumuz her gün ortalama 1,5 Lt su idrar atar ve diğer 1 Lt'de nefes alırken buharlı hava çıkmasından, terlememizden ve dışkılamamızdan kaybedilir. Susuzluğun ilk belirgin özelliği kurumuş bir ağızdır ve bunu idrarın koyulaşması ve daha keskin kokulu olması takip eder. Daha sonra sersemleşme, yavaşlaşmış bir tepki süresi ve acı işinin artması gözükür. Beyin dokusu büzüşür ve beynimizde bir miktar küçülme görülür. Bir yada iki gün hiç sıvı almazsak, hiç idrara çıkamayız, yutkunmamız zorlaşır, kas spazmı geçiririz. Susuz kalmış bir vücut bozulmuş beyin fonksiyonlarından dolayı çılgına dönebilir ve zamanla kan derimize ulaşamayacağından vücudumuz grimsi, mavi bir renge bürünür. Su içmeden geçen 3 ya da 4 günün sonunda vücudumuz iç organlarımızı ve beynimizi devre dışı bırakır ve sonunda ölürüz. Ayrıca fazla su içmekte öldürebilir. İçtiğimiz her suyun içindeki sodyum ve potasyum gibi elektrolitler, kas ve sinirlerimizin uyumlu çalışmasını, kan basıncımızın ve miktarının dengelenmesini sağlar. Bunlar olmazsa vücut işleyemez. Fakat tek oturuşta 2 Lt su içmek gibi, kısa sürede çok fazla su tüketimi vücudun suyu hücrelere çekmesine ve hücrelerin şişmesine sebep olur. Beynin kafatasında şişen trilyonlarca hücreyi içerecek alanı yoktur ve bu baş ağrısı, sersemlikle başlayarak; krize komaya, solunum yetmezliğine sonucunda ise ölüme neden olur.Sosyal Medyada Paylaş:


Yorum YapOkumayanın... Okumayanın... Okumayanın... Okumayanın...

Okumayanın...

Okumayanın...